Hakkında

Dr.Mustafa ALTUNTAŞ
Uzman Veteriner Hekim

1956 yılında Merzifon’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini burada tamamladıktan sonra 1972 yılında Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesine girdi.

Mezuniyet sonrası Bafra Karaköy Veteriner Zootekni Araştırma Enstitüsünde (Karaköy Harası) veteriner hekim olarak Koyun Yetiştirme, Kümes Hayvanları ve Sığır Yetiştirme şubelerinde (1978-85) çalıştı. Kurum çevresindeki köylerde yürütülen sun’i tohumlama uygulaması ve yetiştirici eğitim programlarının organizatörlüğünü yürüttü.

TİGEM Ceylanpınar Tarım İşletmesinde Müdür Yardımcılığı görevi (1985-88) sonrasında Bala, Kazova ve Sakarya Tarım İşletmelerinde  İşletme Müdürlüğü görevini yürüttü. Üst yönetim emrine 1998 yılında müşavir olarak atandı. 1999-2003 yılları arasında TİGEM Atçılık Daire Başkanlığı görevini yürüttü. Bu sürede at yetiştiriciliği ve hastalıkları konusunda TİGEM-Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi işbirliği  ile ülkemizde bir ilk olan multidisipliner bir eğitim programı organize ederek işletmelerde at yetiştiriciliği konusunda çalışacak veteriner hekimlerin yetişmesini sağladı.

Halen Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM) Üst Yönetim Müşaviri olarak görevini sürdürmektedir.

Zootekni Uzmanı ve aynı konuda Bilim Doktoru olup,

FAO tarafından Bağdat’ta (1985) düzenlenen sun’i tohumlama kursuna,

TİGEM-TODAİE Yönetim Seminerine (Ankara,1987),

İ.Ü.İşletme Fakültesi İşletme İdaresi Enstitüsünde İşletme İdaresi Sertifika Programına (İstanbul,1988),

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Sertifika eğitimine (2009),

TSE İyi Tarım Uygulamaları/Hayvansal Üretim Kontrolör Sertifika eğitimine(2015)katıldı.

Yugoslavya, İtalya, Fransa, Belçika, Almanya ve Avusturya’yı kapsayan tarım teknolojileri inceleme gezisinde (1989) bulundu.

Türk Veteriner Hekimleri Birliği adına Avrupa Veteriner Hekimleri Federasyonu Genel Kurullları yanında çeşitli AB ülkeleri ve ülkemizde yapılan;

“Tüketici, Çevre ve Hayvanlarin Korunmasina İlişkin AB Veteriner Sistemleri” (AB TAIEX,Ankara,2001),

“AB ve Aday Ülkelerde Veteriner Hizmetlerinin Özelleştirilmesinde Karşılaşılan Problemler” (Polonya, Krakow,2001),

”Veteriner İlaçlarının Kontrollü Kullanımı ve İlaç Kalıntıları”(Brüksel,Şubat 2005),

”AB’de Veteriner Hekimlerin Serbest Dolaşımı”(Brüksel,Kasım 2005),

“OIE Avrupa Bölge Komisyonunun AB Üyesi Ülkeler ile Diğer Üye Ülkeler Arasında Diyalog ve Ortak Faaliyetler”(OIE,DG SANCO,Ankara,2006),

”Türkiye-AB KİK Sivil Toplum Diyaloğu Konferansı” (İstanbul,2005),

“Hayvan Refahı Konferansı ve Panelleri” (Ankara,2005), (Belgrad 2006) (Ankara 2011)gibi birçok AB ve TAİEX Ofisi konferanslarına katıldı.

Bilinçli Antibiyotik Kullanımı ve Antibakteriyel Direnç Sempozyumu ve IV.Türkiye Zoonotik Hastalıklar Sempozyumuna katıldı(2012) 

Ülkemizde beşeri ve veteriner tıp disiplinlerinin ilk müşterek organizasyonu olan ve Dr.Mustafa Aydın Çevik ile birlikte düzenlenmesini sağladığı I.Türkiye Zoonotik Hastalıklar Sempozyumu Başkanlığı ve Panel yöneticiliğini (2006)  yaptı.

Fırat Üniversitesi Kariyer günleri(2008), Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Veteriner Hekim Öğrenci Diyaloğu Sempozyumunda(2012),YYÜ YUBAT II.Uluslarası Veteriner Öğrenci Kongresi (2013) inde konuşmacı olarak yer aldı.

Sahip ve editörü olduğu http://www.turkvet.biz web sitesi adına Türk Veteriner Hekimleri Birliği Merkez Konseyi ile Ankara ve Van Bölge VHO sponsorlüğünde Ankara, Kırıkkale ve Van Veteriner Fakültelerinde Hayvan Refahı ve Danimarka Uygulamaları konulu konferans organizasyonu yaptı. Çok sayıda meslek içi eğitim programının organizasyonuna katkı sağladı. Sunucu ve katılımcı olarak yer aldı.

Ülkemizde AB uyumu ile ilgili çalışmalarda görev aldı.

II.Tarım Şurası’na (Ankara,2004)

Dünya Veteriner Tavukçuluk Kongresi (İstanbul, 2005)

9.Dünya At Veteriner Hekimliği Kongresi (Marakeş,2006),

8.TUYEM Uluslararası Kongresi (Antalya, 2006) katıldı.

Çeşitli konularda araştırma, derleme ve yorum yazıları yayınlanmış, canlı veya paket olarak yayınlanan radyo/tv programlarına konuşmacı konuk olarak katılmıştır..

Türk Veteriner Hekimleri Birliğinin Samsun Bölgesi Veteriner Hekimleri Odası Yönetim kurulunda 1984-85 yıllarında  görev almış, 2000 yılından itibaren ise Merkez Konseyi Üyeliği, Meslek Politikaları Genel Koordinatörlüğü, Genel Sekreterlik ve Yüksek Haysiyet Divanı üyeliği görevlerini yürütmüştür.

Türk Veteriner Hekimleri Birliği Vakfı Mütevelli Heyeti üyeliğini kuruluşundan itibaren 30 yıl süreyle  istifa ile ayrıldığı 26 Mayıs 2018 tarihine kadar sürdürmüş (1988-2018) olup  2004 yılında Vakfın Genel Başkanlığını yürütmüştür.

Türk Veteriner Hekimleri Birliği 41.Dönem  (2004-2006) Merkez Konseyi Başkanlığı görevini yerine getirmiştir.

Uzman Tarım Yayımcısı ve İyi Tarım Uygulamaları Hayvansal Üretim Kontrolörü olup www.turkvet.biz   / www.turkvet.org    web sitelerinin sahipliği ve editörlüğünü, http://groups.google.com.tr/group/turkvet   (TürkVet Grub) sahip ve moderatörlüğünü sürdürmektedir.  Kendine ait formatı ile rekor sayıda meslek içi eğitim organizasyonu sağlayan VETA D Eğitim/VETSEM Eğitim programlarının organizasyonuna katkı sağlamaktadır.

Yazıları www.turkvet.biz  yanında  http://www.tavsiyeediyorum.com/veteriner_14788_mustafa_altuntas.htm   sitelerinde yayınlanmaktadır.

Evli ve üç çocuk babasıdır.

İletişim;
turkvet@googlegroups.com
info@turkvet.biz / turkvet.biz@gmail.com
vmaltuntas@gmail.com
0312 211 00 85 / 118
GSM ; 0544 211 10 04
 
https://twitter.com/#!/altuntasm
 

1 Response to Hakkında

  1. erol topaloğlu dedi ki:

    ALLAH cc. yar ve yardımcınız olsun .

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s