Meslek Politikalarını Kıvırmak Mı?Meslek Örgütünde Kıvırtma Politikası Mı?

Türkiye sınırları  içerisinde meslek ve sanatlarını icra eden bütün veteriner hekimlerin katıldığı Türk Veteriner Hekimleri Birliği; veteriner hekimler arasında mesleki deontolojiyi ve dayanışmayı korumak, veteriner hekimliğin kamu ve kişi yararına uygulanıp geliştirilmesini sağlamak ve meslek mensuplarının hak veya yararlarını korumak amacı ile kurulmuş, tüzel kişiliğe sahip kamu kurumu niteliğinde mesleki bir kuruluştur.”

“Bu birlik veteriner hekim odaları, birlik merkez konseyi, yüksek haysiyet divanı ve büyük kongre gibi organlardan oluşur.” (6343 sayılı yasa,Madde;14)

Meslek yasası meslek örgütünü bu şekilde tanımlamakta ve devam eden maddelerde de görevlerini, Birlik organlarının çalışma usul ve esaslarını belirlemektedir.

Sözün kısası, Anayasanın 135. Maddesine göre kamu kurumu niteliğindeki meslek örgütü olan Türk Veteriner Hekimleri Birliği, Merkez Konseyi ve Oda Yönetim Kurulları, veteriner hekimlik mesleğinin politikalarının ortaya konulması ve uygulanmasının sağlanması için gerekli çalışmaları yapmakla yükümlüdür.

Birlik Organlarının başarıları, bu politikaları ortaya koyma ve uygulanmasını sağlayabilmeyi kıvırabilmesine bağlıdır.

Merkez Konseyi ve Oda Yönetimleri, görevlerini “kıvırmak” için çaba sarf ederler.

Bu çerçevede geçtiğimiz günlerde İstanbul Veteriner Hekimleri Odası da kapsamlı bir basın açıklaması ile siyasi irade tarafından yürütülen hayvancılık politikasının yanlışlarını ve başarısızlıklarını ortaya koyan bir basın açıklaması yaptı. Gerçekten de önemli değerlendirmeleri içeren bir açıklama olarak yansıdı.

İlk dikkati çeken husus, bu basın açıklamasının e-posta gruplarına gönderilirken sunuş yazısında, 6343 sayılı yasanın 15.maddesinden alıntı yapılarak açıklamaya gerekçe gösterilmesi, sanki “biz bunları ifade etmek istemiyoruz ama yasal görevimiz zorunlu kılıyor” intibaı vermekteydi. Ama yine de bu görevin hatırlatılmasında bir sakınca görülemezdi.

“Ramazan’da Et İthalatı ve Hayvancılığımız” konulu Basın Açıklamasında, metin içinde defalarca tekrarlandığı gibi, “Tarım ve Köyişleri Bakanı Sayın M.Mehdi EKER ve bu hükümetin hayvancılık politikaları başarısızdır. Görevini bırakmalıdır.”  İfadesi öne çıkmakta ve ana fikri oluşturmaktadır.

Ertesi gün Bağımsız Süt Platformunun açıklamayı destekleyen görüşleri yansıtıldı;

“Bağımsız Süt Platformu olarak İstanbul Veteriner Hekimler Odası Başkanlığı’na ait basın açıklamasını destekliyoruz.

Türkiye hayvancılığını çökerten, Çiftçiyi-üreticiyi amele pazarlarına ırgat yapan, Halkımıza Uruguay eti yediren, Ülke kaynaklarını ithalat yaparak yurtdışında ki çiftçilere veren, Et fiyatlarının yükselmesinin sebebi, başarısız hayvancılık politikaları olduğu halde, bunun bizzat ana sebebi kendileri olduğu halde, suçu hayali spekülatörlere atan, Referanduma yatırım olsun diye, ülke hayvancılığının kökünü kazımak uğruna ithal et ile fiyatları düşüreceğini sanan, Tarım Bakanı Mehdi Eker istifa etmeli ya da görevden el çektirilmelidir.”

İlgili kuruluşlardan da açıklamanın destek bulması ancak takdirle karşılanabilirdi.

Bu desteği gölgede bırakan ise “Tarım Yazarı” olarak başarıları genel kabul gören köşe yazarının açıklaması, burukluk yapan bir  gelişmeydi. Köşe yazarı, “Basın Açıklamasının köşe yazısından kopyalandığını ve kaynak bile gösterilmediği” belirtilerek emeğe saygı anlamında üzüntülerini bildiriyordu.

Sayın değerli köşe yazarının gönlü alınabilirdi. Bir şekilde, telafi edilebilirdi.

Konu burada kalmadı ve Tahsin Yeşildere imzasıyla e-posta gruplarına yeni bir açıklama dağıtıldı;

“Sayın Meslektaşlar,

Aşağıda son yıllarda hayvancılığımız ile ilgili odamızın yapmış olduğu çalışmadan kısa bir açıklama okuyacaksınız. Hayvancılığımızın ve mesleğimizin bu gününden sorumlu olanlar bugüne kadar  Tarım ve Köyişleri Bakanlığı koltuğunda oturanlardır. Ayrıca onların üst bürokratlarıdır. Eğer hafızamızı biraz yoklarsak bu bakanların hemen hemen çoğu MHP li bakanlardır.Aslında AKP iktidarı bugüne kadar bozuk giden bu düzeni değiştirmek için çalışmalar yapma gayreti göstermek istemişse de yıllardır süren yanlış politikalardan kendini kurtaramamıştır.Hayvancılığımızın ve  mesleğimizin bugün geldiği noktadan AKP ne kadar sorumlu ise ondan çok daha fazla sorumlu olan geçmiş yılların MHP li bakanları ve üst bürokratlarıdır.

Saygılarımla”

Tahsin Yeşildere

Bu kadar hızlı çark etmeye neden olan gelişmeleri bilmiyoruz. Bu dönme hareketi için  önemli nedenler olsa gerekir!

Maalesef bu hareket, meslek örgütlerimizde ilk değil.

TVHB 42.Dönem Merkez Konseyi, Oda Başkanları ve Veteriner Hekimler Derneği Başkanı’nın  İzmir’de yaptıkları toplantıda Hükümeti Protesto için eylem kararı almışlardır. Ancak ne hikmetse kararlar arasına yapılacak eylemin “Sayın Bakan ve Bürokratlara karşı olmayacağının vurgulanmasına” ihtiyaç duyulmuştu.

Bu karar doğrultusunda kınama afişi bastırılmıştı. Siyasi iradenin ismini kullanmaktan özenle kaçınılarak, afişteki ifade “Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini Kınıyoruz”  şeklinde düzenlenmişti. Daha sonra basına verilen ilanlarda ise “AKP Hükümetini Kınıyoruz” şeklinde düzeltilmiş ve basında yer almıştı.

Bu ilanın arkasından ise Merkez Konseyi’nin Bakanlıkta çalışan üç üyesi, Konseydeki görevlerinden ayrılmıştı.

Bunlar aleniyete yansıyan belirgin olaylar ve örnekleri çoğaltılabilir.

Bu olaylar meslek politikalarının kotarılmasında yaşanan zorluklar olarak nitelenebilir.

Ancak, meslek örgütleri ve örgütlerini yönetme görevinde bulunanlar, meslek politikalarını “kıvırmak“la yükümlüdür. Her türlü engel ve zorlukla karşılaşacaklarını peşinen bilmeleri gerekir.

Görevlerini kıvıramadıkları zaman “kıvırtmak” alışkanlık halini alırsa, orada bulunmalarının bir anlamı kalmaz.

Tuz kokmaya başlamış demektir ki;

“Deri kokarsa tuzlarsınız, tuz kokarsa ne yaparsınız?”

16.08.2010

Dr. Mustafa ALTUNTAŞ
Uzman Veteriner Hekim
TürkVet

 

Reklamlar
Bu yazı Meslek Politikası içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s