Yanlış Anlaşıldı!

 İçişleri Bakanlığı Belediyelere kuduzla mücadele genelgesi gönderdi. Belediyeler kuduzla mücadele genelgesini yanlış anlayıp, veteriner hekimlerle mücadeleye başladı…

İçişleri Bakanlığı kuduz vakalarının artışta olduğunu belirterek veteriner hekim sayısının arttırılması için genelge yayınladı. Genelgeyi dikkate almayan belediyeler yeni veteriner hekimi alacaklarına olanları da çıkarma yoluna gittiler.

Konuyla ilgili açıklama yapan Türk Veteriner Hekimleri Birliği Merkez Konseyi Başkanı Dr.Mustafa Altuntaş hayvanlardan insana geçen hastalıkların önlenemez bir yükselişte olduğunu belirtti. Altuntaş, “Genelgede ‘ülkemizde 2004 yılına kadar yıllık ortalama 120 bin civarında kuduz riskli temas söz konusu iken, bu rakam 2005 yılında 150 bini aşmıştır 2006 yılında ilk aylarında görülen kuduz riskli temas vakaları dikkate alındığında, bu sayıların artışının süreceği anlaşılmaktadır’ Denilmektedir. Buna rağmen belediyelerdeki veteriner hekim kadroları iptal edilmektedir. Birçok belediyede veteriner hekim bulunmazken bulunan belediyelerde ise kadroları iptal edilerek veteriner hekimlerin işine son verilmektedir. Belediye hizmetlerinin gereği olarak olması gereken Büyükşehir Belediyelerinde Veteriner Hizmetleri Daire Başkanlıkları ile Belediyelerde Veteriner İşleri Müdürlükleri kurulmamakta veya kapatılmaktadır. Çok sayıda ruhsatsız Belediye mezbahasında veteriner hekim kontrolü olmadan kesimler yapılmakta ve tüketime sunulmaktadır” dedi. (Sağlık Yayıncılık)

Kadrolar iptal edilirken, hastalıklarla mücadele çağrısı samimiyetle bağdaşmaz

Gıda denetimlerinin ortadan kalktığını iddia eden Altuntaş “Kuduz, Kırım Kongo kanamalı ateşi, yakında tekrar daha tehlikeli şekilde gelecek kuş gribi, yaygın olarak görülen bruselloz, şarbon, tuberküloz gibi hayvanlardan insanlara geçen hastalıkların her geçen gün arttığı bir ortamda veteriner hekim kadroları iptal edilmektedir. Bu gelişmeler sürerken bu hastalıklarla mücadele edilmesi çağrısı oldukça ilginç bir tezattır ve samimiyetle bağdaşır bir durum değildir” diye konuştu.

DSÖ’nün Avrupa bölgesinde sokak hayvanı kaynaklı kuduz riski bulunan tek ülkesiyiz

Altuntaş şöyle devam etti: “Sahipsiz hayvanlara sokakta ölüm, insanlara kuduz aşısı, on trilyonluk pazar! Dünyanın gelişmiş hiçbir ülkesinde örneği olmayan, sahipsiz hayvanların sokakta korunmasını öngören bir yasa, ne yaptığını bilmeyen, işi bilen elemanı bulunmayan Çevre ve Orman Bakanlığı, Valilikler ve Belediyelerin uygulamaları, hadiselere sadece sansasyonel bakan hayvan koruma gönüllülerinin oluşturduğu kamuoyu ile kentler sahipsiz hayvan cehennemi haline dönüştürülürken, halkın sağlığı her geçen gün artan şekliyle ciddi şekilde tehdit edilmektedir. İçişleri Bakanlığı genelgesinde durum ‘Ülkemizdeki kuduz riskli temas vakalarının % 90 civarındaki kısmını başıboş sokak köpekleri ve kediler oluşturmaktadır’ ifadesi ile özetlenmiştir.

Türkiye, Dünya Sağlık Örgütü’nün Avrupa bölgesinde sokak hayvanı kaynaklı kuduz riskinin bulunduğu tek ülkedir.Sağlık Bakanlığının yalnızca kuduz aşısı için ödediği kaynak on triyondur. İşgücü kayıpları ve 150 bin insanın düştüğü endişe verici durumun maliyeti ise hesaplanabilir değildir. Halbuki hükümet kuduz aşısına ödediği miktarın yarısı kadarını sokak hayvanlarının rehabilitasyonuna ayırsa bu vakalar yaşanmayacak ve bu kadar kaynak yurtdışına gitmeyecektir. Yaşanan olaylar sanki kuduz aşısı pazarı oluşturulmak isteniyor sonucuna getirmektedir”

Dört yıllık eğitim gören teknikerin maaşı bile veterinerden fazla

Ülkedeki veteriner hekim sayısının asgarinin bile altında olduğunu kaydeden Altuntaş, “Tarım Bakanlığı kendi işlerini yapacak halde değil, Sağlık Bakanlığı aşı, ilaç pazarlıyor!

Genelgede ‘Bünyesinde veteriner hekim bulunmayan belediyelere mahalli tarım teşkilatından gereken desteğinin sağlanması gerekmektedir’ denilmektedir. Halbuki en az 6000 civarında olması gereken veteriner hekim sayısı Tarım Balkanlığı taşra teşkilatında 2000 civarındadır. Bu veteriner hekim sayısı, Bakanlığın mevcut yapılanma şekli ve ayırdığı ödenekle yapması gereken görevleri yerine getirebilmesi mümkün değilken belediyelere hizmet vermesini beklemek bir trajedidir. Diğer yandan memur maaşlarında yapılan düzenleme ile beş yıl ağır bir eğitim alan veteriner hekimler, dört yıllık eğitim gören teknik elemanlardan %20 daha düşük, yoksulluk sınırının altında ücrete mahkum edilmiş ve adeta cezalandırılmışlardır. Bugüne kadar canı pahasına salgın hastalıklarla mücadele eden veteriner hekimlerden bu moral ile aynı çabayı beklemenin ne kadar akılcı olacağı değerli kamuoyunun takdirine kalmıştır” şeklinde konuştu.

Bakanları göreve davet ediyoruz

Sürdürülen politikaların insan sağlığını büyük ölçüde tehlikeye attığını belirten Altuntaş, “Zoonotik yani hayvanlardan insanlara geçen hastalıkların hayvanlarda yok edilmesi yerine gözardı edilerek insanların hastalanmasına zemin hazırlanmakta, adeta Sağlık Bakanlığının ilaç pazarı oluşturması sonucuna gidilerek insanların sağlığı tehlikeye atılmaktadır. Sadece Bruselloza yakalanan insanlar için ( işgücü kaybı ve oluşturduğu özürler hariç) yaklaşık her yıl 20 trilyon harcanırken, tüm hayvan hastalıkları ile mücadele için ayrılan ödenek ancak bu kadardır. Bunun anlamı insanların hastalanmasına zemin hazırlamaktır. Hükümeti uyarıyoruz. Yaklaşan yeni ve daha da tehlikeli olacak kuş gribi salgınına karşı hala ciddi bir tedbir alınmış değildir. Tarım Bakanlığında, Sağlık Bakanlığında, Çevre ve Orman Bakanlığında ve Belediyelerde çarpık ve yetersiz yapı hala devam etmekte ve problemler her geçen gün artmaktadır. Bir taraftan insanlarımız canlarını kaybederken, ülkemiz büyük ekonomik kayıplara uğratılırken, uluslararası firmalara yeni pazarlar açmanın dışında halk sağlığını koruyacak ve hastalıkları önleyecek ciddi tedbirler hala alınmamaktadır. Hükümeti ve sayın Bakan ve Bakanlıkların yetkililerini bulundukları görevlerin sorumlulukları ile bağdaşır gerekli önlemleri almaya davet ediyor” dedi.

Selcan Yücel – 07.08.2006
Sağlık Haber Dergisi
http://www.saglikyayincilik.com.tr/hbrkose/hbrarsivdty.asp?hbrid=471
Bu yazı AÇIKLAMALAR, Hayvan Sağlığı, Veteriner Halk Sağlığı ve Gıda Güvenliği içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s