Kuş Gribi beklenen bir olaydır!

Türk Veteriner hekimleri Birliği Merkez Konseyi Başkanı Dr.Mustafa ALTUNTAŞ’ın Basın Açıklaması
11 Ekim 2005

Kuş Gribi beklenen bir olaydır!

Gündemi oluşturan kuş gribi hastalığı sürpriz bir olay olmayıp beklenilen bir gelişmedir. Hastalığı 1997 yılından bu yana görüldüğü 25 ülkeden birisi ülkemiz olmuştur. Göçmen kuşların hastalığın bulaştırılmasında en büyük etken olması, ülkemizin kuşların göç yolunda olması bu sonucu doğurmuştur. Hastalığın göçmen kuşların geliş noktası olan Rusya ve Avrupa ülkelerinde görülmüş olması bu riski arttırmıştır.

Hastalığın göçmen kuşların uğrak yeri olan sulak alanlarda çıkma riski devam etmektedir.

Göçmen kuş hareketinin önemli uğrak yeri olan Manyas dışındaki ülkemizdeki diğer sulak alanlarda da hastalığın ortaya çıkma riski bulunmaktadır. Bu nedenle bu bölgelerin tamamında vatandaşlarımızın hastalığa karşı dikkatli olması gerekmektedir. Bu bölgeler başta olmak üzere açık alanlarda yetiştirilen kanatlı hayvanların göçmen kuşlar ve bunların bulaşıklarıyla temasını engelleyecek tedbirlerin alınması gerekmektedir.

Bu bölgeler  ilgililerce denetim altında bulundurulmalı, bu bölgelerdeki göçmen kuşlar ve kümes hayvanları sürekli kontrol edilmelidir.

Kümes hayvanlarına bulaşma riski yüksektir

Hastalığın kümes hayvanlarına bulaşma riski yüksektir. Hastalık kümes hayvanlarına direk ve dolaylı temas suretiyle bulaşabilir ve hızla yayılabilir. O nedenle hastalığın görüldüğü yerlerde karantina tedbirleri sıkı uygulanmalı, bulaşmaya neden olabilecek her türlü faktör dikkate alınmalıdır.

İnsanlara bulaşma riski düşüktür

Kuş gribi virüsünün insanlara bulaşma riski kuvvetli değildir. Klasik olarak insana bulaşması için önce başka bir memeliye bulaşıp ondan insana bulaşması söz konusu iken son yıllarda virüsün özellik değiştirerek doğrudan insana bulaşabilme özelliği kazanmıştır. Buna rağmen milyonlarca kanatlı telef olurken hastalığın bulaştığı insan sayısı oldukça sınırlıdır. Bu kişiler de hasta hayvanlarla doğrudan teması olan kişilerdir.

Halihazırda insandan insana bulaşma özelliği yoktur. Endişe edilen husus virusun bu özelliği kazanması ihtimalidir.

Hastalığın başka noktalarda çıkmamasına ve çıktığı noktada yok edilmesine herkes katkı sağlamalıdır.

Hastalığın farklı odaklarda çıkma ihtimali tüm kamuoyu tarafından bilinmeli, hastalığın yayılmadan yok edilmesi için herkes gereken desteği sağlamalıdır. Bu yönde riskli bölgelerdeki yetiştiricilerimiz başta olmak üzere kamuoyu yeterince bilgilendirilmelidir.

Tarım Bakanlığı yapısı kısa sürede yeniden düzenlenmelidir

Tarım Bakanlığının mevcut yapısı ile uzun süreli bu tür hastalıklarla mücadelede başarılı olunması oldukça zordur. Gündemde olan ve AB uyum sürecinin gereği olan Merkezi ve taşra birimleriyle veteriner ve gıda hizmetleri dinamik bir yapıda kısa sürede yeniden organize edilmelidir.

Bakanlıktaki Veteriner Hekim mevcuduyla salgın hastalıklarla mücadelede başarı zordur,

Tarım ve Köyişleri Bakanlığında merkez ve taşra birimleriyle iki bin civarındaki veteriner hekim sayısıyla rutin hizmetleri yürütmekte zorlanılmaktadır. Bu ve benzeri hastalıklarla uzun süreli mücadele gerekir. Bunun için Bakanlıktaki veteriner hekim kadrosu kısa sürede üç katına çıkartılmalıdır. Yetiştirici eğitimi başta olmak üzere mücadele programları geliştirilmelidir.

Reklamlar
Bu yazı BASINDA, Hayvan Sağlığı, Meslek Politikası, Veteriner Halk Sağlığı ve Gıda Güvenliği içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s