Neden et ihraç edemiyoruz?

Bu sayımızda et ve et ürünlerinin ihracatı konusunu ele alıyoruz. Türkiye yurtdışına neden et gönderemiyor? Konuyu işin uzmanına, Türk Veteriner Hekimleri Birliği Başkanı Dr. Mustafa Altuntaş’a sorduk.

Teknoloji tamam ama kontrol sorunu bir türlü çözülmüyor.

Türkiye’nin et ihracatı söz konusu olunca doğal olarak kanatlı eti akla geliyor, çünkü kırmızı et üretimimiz son 15 yıldır tüketimi karşılayacak durumda değil. İthalat, kaçak hayvan ve kaçak et ile talep karşılanmaya çalışılıyor. Üstelik kişi başına tüketim sürekli düşmesine rağmen kırmızı et açığı giderek büyüyor. Kırmızı et fazlamız olduğu zaman da et ihracatında sıkıntı vardı. Her ne kadar hala mezbahaların önemli kısmı ruhsatsız olsa da en son teknolojiyi kullanarak faaliyet gösteren mezbaha ve ke­simhaneler de ihracat yapamadılar. İsrail gibi dini kuralla­rı öncelikli olan et sanayi için çok cazip talepler karşıla­namadı. Tesisler son sistem ve moderndi, birçok prosedür halledildi. Ancak veteriner kontrol sistemi yetersiz oldu­ğu, resmi veteriner hekim kontrolü olmadığı, kontrol zinci­rinde veteriner hekim dışında bilimsel, uluslararası kabuller ve mesleki yetkiye uymayan meslek mensupları yer aldığı için ihracat yapılamadı.

Bakanlık nezdinde sonuç yok

Kanatlı et ihracatındaki problem de aynıdır. Mudurnu Firması da aynı nedenlerle ihracat yapamadı. Sıkıntılar halen sürüyor. Birçok defa heyetler geldi, gitti. Sonuç olarak gerek AB ülkelerinin gerek­se diğer ülkelerin hayvansal gıdada ‘olmazsa olmaz’ dediği veteri­ner kontrollerinin gerektiği gibi yapılmasını sağlayamıyoruz. Bu­nu sağlamamak için de ne sebepse Tarım ve Köyişleri Bakanlığı direnç gösteriyor.

AB’de durum farklı

AB mevzuatında ‘official veterinarian’ olarak tanımlanan ve mev­zuata 1964 yılında giren bir kavram var. Bu kontroller sadece etle sınırlı olmayıp yem, hayvanların yetiştirme ve barınma şartlarında hayvan refahı kurallarına uyum, hayvanların nakli, kesimi, kesim­hanenin teknik – hijyenik şartları, et parçalama ve işleme yerleri v.s. sofraya gelinceye kadar her kademede ve her yönüyle yapılıyor. HACCP, GHP ve GMP prosedürleri uygulanıyor.

 Kısaca et ihracatımızdaki engel, teknoloji veya tesisler değil, veteriner kontrol sisteminin yetersiz oluşudur. Bunu sağlamak ise zor değildir. çözmeye niyetli olmak işin büyük çoğun­luğunu halledecektir.

ekoAVRUPA Nisan 2005

Reklamlar
Bu yazı AÇIKLAMALAR, Meslek Politikası, Veteriner Halk Sağlığı ve Gıda Güvenliği içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s